logo

Definicja 1

Trapezem nazywamy czworokąt mający co najmniej jedną parę boków równoległych. Boki te nazywamy podstawami, a pozostałe dwa - ramionami.

Uwaga 1

Każdy prostokąt, kwadrat, równoległobok i romb są trapezami, ale nie każdy trapez jest prostokątem, kwadratem, równoległobokiem lub rombem!

Definicja 2

Wysokością trapezu nazywamy każdy odcinek (oraz jego długość) łączący równoległe boki tego trapezu (lub ich przedłużenia) i będący do nich prostopadły.

Zauważ, że z dwóch jednakowych trapezów o podstawach długości aa i bb oraz wysokości hh można zbudować równoległobok o podstawie a+ba+b oraz wysokości hh. Ponieważ pole tego równoległoboku wynosi (a+b)h(a+b)\cdot h to pole jednego trapezu musi wynosić

P=(a+b)h2P=\frac{(a+b)\cdot h}{2}
(0)

Twierdzenie 1

Pole trapezu o podstawach długości aa i bb oraz wysokości hh wyraża się wzorem:

P=(a+b)h2P=\frac{(a+b)\cdot h}{2}
(0)

Definicja 3

Trapezem równoramiennym nazywamy trapez którego ramiona mają tę samą długość (i oś symetrii).

Definicja 4

Trapezem prostokątnym nazywamy trapez w którym co najmniej jedno ramię jest prostopadłe do podstaw (a tym samym jest jego wysokością).

Twierdzenie 2

  • Suma miar kątów leżących przy tym samym ramieniu wynosi 180180^\circ .

  • W trapezie równoramiennym niebędącym równoległobokiem, kąty leżące przy tej samej podstawie mają jednakowe miary.

  • W trapezie równoramiennym przekątne są równej długości.

  • W trapezie równoramiennym o podstawach długości a,ba,b, a>ba>b, wysokość poprowadzona z wierzchołka kąta rozwartego dzieli dłuższą podstawę na dwa odcinki o długościach a+b2\displaystyle \frac{a+b}{2} i ab2\displaystyle \frac{a-b}{2} .

Twierdzenie 3

Odcinek łączący środki ramion dowolnego trapezu jest równoległy do podstaw tego trapezu, a jego długość jest równa połowie sumy długości podstaw trapezu.

Komentarze (0)

Sortuj